Co zrobić kiedy ukąsi nas kleszcz? krok po kroku...
Dodane: 2017-06-19
Co zrobić kiedy ukąsi nas kleszcz? krok po kroku
- Za pomocą kleszczołapek (Kleszczołapki) usuń kleszcza ze skóry oraz zabezpiecz go w pojemniku, na płatku kosmetycznym, bądz zwiń w chusteczkę higieniczną.
Tutaj znajdziesz wskazówki jak usunąć kleszcza: http://portica.pl/tick-twister-kleszczolapki.html
- W miejscu ukąszenia przez kleszcza przyłóż pomkę ssącą (http://cigen.pl/cennik/borelioza/pompka-ssaca-aspivenin,514.html), dzięki temu bezboleśnie, bezinwazyjnie usuwane są jady i toksyny oraz tym samym zapobiega się ich dalszemu rozprzestrzenianiu w organizmie, a wysysając te substancje jednocześnie usuwany jest ból.
Sposób użycia urządzenia znajdziesz tutaj: http://aspivenin.pl/produkt.html
- Zdezynfekuj miejsce na skórze od ukąszenia.
- Dostarcz kleszcza do laboratorium CIGEN na badanie w kierunku krętek borrelii http://cigen.pl/cennik/borelioza/borrelia-burgdorferi-dna-pcr-badanie-kleszcza,521.html
Kleszcz przeznaczony do badania może być przechowywany w temperaturze 4°C (do 48 godzin), jeżeli nie jest możliwe dostarczenie kleszcza w tym czasie, materiał należy zamrozić i w takim stanie transportować.
5. Wykonaj badanie krwi metodą PCR http://cigen.pl/cennik/borelioza/borrelia-burgdorferi-dna-pcr-badanie-boreliozy,522.html
Krew musi być pobrana 1-4 dni od ukąszenia kleszczem. Szybkość tego badania gwarantuje nam uchwycenie krętek borreli krążących jeszcze we krwi człowieka.
- Jeśli po ukąszeniu obserwujesz rumień bądź objawy grypopochodne, udaj się do lekarza pierwszego kontaktu, by zaaplikować antybiotyki.
- Wykonaj badania przesiewowe met. Elisa (http://cigen.pl/cennik/borelioza/borrelia-burgdorferi-p-c-igm-igg-elisa,502.html) i potwierdzające met. Western Blota (http://cigen.pl/cennik/borelioza/borrelia-burgdorferi-p-c-igm-igg,505.html) w 4-6 tygodniu po zakażeniu. Tyle czasu należy odczekać, by w surowicy pojawiły się przeciwciała.
UWAGA
Wynik negatywny któregoś z badań nie wyklucza boreliozy. Najczęściej diagnoza stawiana jest na podstawie objawów klinicznych, po wykluczeniu innych schorzeń. Często borelioza, zwłaszcza przewlekła, jest mylona ze stwardnieniem rozsianym, nerwicą, reumatyzmem, fibromialgią, toczniem rumieniowatym.
Im wcześniej zacznie się terapię, tym jest krótsza i daje większą szansę na wyleczenie. Szybciej leczona choroba nie pozostawia takich szkód w organizmie, jak po upływie dłuższego czasu.
Jeśli nie będziesz mieć czasu, aby coś zrobić dobrze, będziesz
musiał znaleźć czas, aby zrobić to jeszcze raz...